دانلود{تحقیق باروری زیتون}

دانلود /تحقیق باروری زیتون/ اِی جِی|دانلود|41004670|ajs1398902|كار تحقیقی كشاورزی و زراعت,دانلود تحقیق,تحقیق كشاورزی و زراعت,باروری زیتون,خود ناباروری زیتون,زیتون
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق باروری زیتون هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

نیازهای گرده افشانی
گرده افشانی زیتون غالباً توسط باد صورت می‌گیرد. بنابراین وجود آب و هوای مناسب و مساعد عاملی مهم و تعیین كننده در گرده افشانی و تشكیل میوه به شمار می‌رود. در فصل گلدهی ‌بارندگی سبب شكسته شدن گرده و كاهش تلقیح و در نتیجه پوك ماندن مغز میوه می‌گردد. حال آن‌كه درجه حرارت بالا به ویژه اگر همراه با باد گرم باشد به تشكیل میوه‌های جوان كمك می‌كند.
ارزش زیستی گرده زیتون زمانی بالاست كه در گل نر قرار داشته باشد و از طرف دیگر گرده‌های پراكنده شده زمانی بالاست كه بتوانند گل ماده را بارور كنند و میوه‌ای بوجود آورند.
همچنین وقتی تعداد گلها زیاد است 2 تا 3 درصد از گلهای یك درخت زیتون برای بارور كردن گلهای ماده و تولید محصول زیاد كافی است. درجه زیستی گل زیتون نه تنها به شرایط محیط زیست بستگی دارد بلكه به ویژگیهای فیزیولوژیكی درخت تولید كننده آن نیز بستگی دارد. درجه زیستی گل در زمستانی مساعد در درختانی بهتر است كه سال قبل كمتر میوه داده باشند، زیرا اصولاً تولید گل و میوه از نظر فیزیولوژیكی مقدار زیادی از ذخیره و انرژی درونی سوخت را مصرف می‌كند و درخت ناتوان نمی‌تواند گلهای فراوان و قوی و بارور تولید نماید. در درختانی كه خوب رشد كرده اند اما گلهای ضعیفی دارند، میزان درصد میوه می‌تواند 5 تا 6 درصد افزایش یابد.

خود ناباروری در زیتون
اكثر كولتیوار های زیتون اگر از كشت خالص یك كولتیوار باشند مقداری میوه تولید می كنند، كه در صورتی كه اكثر درختان زیتون هنگام بارور شدن از گرده بیگانه تولید بهتری را نشان می دهند.
برخی از كولتیوار ها نابارور هستند و آمیختگی آنها اجباری است مانند : French picholin و Italian Leccino .
عده زیادی از كولتیوار های زیتون تا حدی نابارور هستند كه درجه ناباروری آنها به آب و هوا بستگی دارد. بنابراین نحوه گرده گیری زیتون در كشور‌ها و اقلیم‌های مختلف بسیار متفاوت است. درجه حرارت بالا نیز عاملی مهم در كاهش خودناباروری زیتون به شمار می رود. پتانسیل گرده افشانی در كولتیوارهای مختلف متفاوت است. آزمایش رویش گرده نشان داده است كه تمایل جذب لوله گرده توسط تخمدان زیتون در هر كولتیوار نسبت به گرده كولتیوار خاصی متفاوت است‌‌،‌ یعنی تخمدان هر كواتیوار زیتون لوله گرده هر كولتیوار را به طور خاصی به طرف خود جذب می كند با این حال گوناگونی چندانی در رویش لوله گرده مشاهده نشده است.
برخی از كولتیوار ها پیدا شده است كه بدون دخالت شرایط محیط زیست خود بارور compatible Self هستند. این پدیده درباره هر دو كولتیوار پر میوه ( با پتانسیل میوه دهی زیاد ) مانند كولتیوار یونانیkranaki و دیگران با پتانسیل میوه دهی كم، احتمالاً مانند كولتیوار Souri صادق است. از طرف دیگر در برخی از موارد خودناباروری عمومی نیز گزارش شده است. مانند كولتیوار فرانسویLeugue